Ty argumenty

Diskuze v síti internet, ale i v práci, obchodech, na zastávkách, v čekárnách, před domy a v hospůdkách se často takzvaně točí kolem životní úrovně obyvatelstva. Prostě lidi mají stále tendenci porovnávat život současný s tím, který si pamatují z doby jak se říká „za totáče“.

Když už se uklidní různí trollové vykřikující donekonečna známé fráze o nedostatku, frontách a všudepřítomných estébácích a pracovních táborech, objeví se povětšinou názor, že v Československu bylo přece podle srovnání cen a platů mnohem dráž než dnes. A skutečně to tak dle zveřejněných údajů i vypadá. Jenomže tehdejší nákupní košík vypadal úplně jinak a na to se rádo zapomíná. Především jakoby mimochodem uvádí se, že například jen vodné a stočné dnes platíme o 1000% více!

Například na vesnicích lidé neměli potřebu kupovat takové potraviny, které si většinou vyprodukovali sami. A to včetně masných produktů, ovoce a zeleniny. Města už byla samozřejmě náročnější a vzhledem k vysoké kupní síle především po roce 1970 byly nutné změny i v zásobování.

Vzhledem k tomu, že nejčastěji vyplácený průměrný plat v roce 1988 byl už přes 3000 Kčs a za bydlení včetně energií dali lidé v bytech 3+1 jen 450 Kčs, MHD za kačku, léky za kačku, zubaře zdarma a rekreace za hubičku, půjčky některé i nenávratné, tak skutečně levně oproti současnosti bylo. Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb a je velký rozdíl, když člověk zaplatí za střechu nad hlavou 15% a nebo současných 50%.

A jídlo? Kvalitě, která musela tehdy odpovídat státní normě (ČSN) dnes levné potraviny neodpovídají a když si člověk dnes koupí kvalitku, pak zaplatí stejně, ale většinou víc, než lidé v Československé socialistické republice.

Diskuze na toto téma mezi lidmi samozřejmě nekončí. Další argumentace zní: „A proč to teda ruplo, když tu byl takový Ráj?“ Odpověď je nasnadě. Protože lidi uvěřili, že se můžou mít ještě líp. Tak se tedy mají líp, ale jen někteří …

Kdepak, nezapomínejme na to, že se ta doba nesla především na vlně nesvobody. Přesto bychom měli být velmi pozorni a naslouchat těm, kteří si pamatují, nebo se i podíleli na rozvoji tehdejšího hospodářství. Některá odvětví totiž rostla natolik dobře, že se dalo naprosto otevřeně hovořit o hospodářském zázraku. Bohužel vše naráželo nejen na politické limity a omezený mezinárodní obchod, ale i odvádění výsledků práce do jiných zemí v rámci RVHP. Především Sovětského svazu, kde byla životní úroveň občanů stále o něco nižší než u nás.

Vyvstala otázka. Hledá projekt Futurum inspiraci v socialistické ekonomice? Odpověď zní: Jen do určité míry.

Číst více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *