Životní úroveň

Téměř čtvrtinu pravidelných výdajů českých domácností podle statistické ročenky 2019 představují náklady spojené s bydlením. Medián mezd, který je středovou hodnotou na škále mezd, činil v témže roce cca 29.000 Kč – hrubého. Takže v základu výpočtu asi 22.000 čistého. Tak alespoň hovoří výstupy statistik a médií. Jenomže není všechno zlato, co se třpytí …

Problém číslo jedna však je v tom, že 22.000 čistého je pravidelná mzda například dělníka ve Škoda Auto (bez bonusů). Existuje však celá řada povolání a regionů v naší vlasti, kde si o takové výplatě mohou lidé nechat jenom zdát. Životní úroveň obyvatelstva by měla být počítána dle úrovně nejslabších článků. Žádný průměr, žádný medián.

Druhá nesrovnalost je přímo do očí bijící. 23 % výdajů domácností tvoří údajně výdaje na bydlení. Jestliže dělník u pásu, nebo prodavačka mají jednotlivě mzdu 19 tisíc čistého a za bydlení v nájemním bytě dají 11.000, pak to není 23%, ale 58% !! V případě placení hypotéky a dalších nákladů spojených s bydlením, je toto procento ještě vyšší.

Ani vlastníci bytových jednotek a domů nemají na růžích ustláno, protože vklady do fondu oprav stále rostou a náklady na rekonstrukce jsou rok od roku dražší. Takže často jsou měsíční náklady ve vlastním bytě srovnatelné s bydlením v bytě pronajatém. Bohužel tato fakta poněkud degradují informace o skvělé kondici ekonomiky a životní úrovně obyvatelstva.

Nelze než připomenout, že v roce 1989 byla průměrná mzda 3000 Kčs. Muži si v různých řemeslech vydělali často mnohem více. Hodnocení práce žen bylo poněkud nižší, ale například v průmyslové oblasti toho roku 2200 Kčs nebyl problém vydělat, sečteme-li výplatu i tak zvanou zálohu na mzdu. Jaké tehdy byly náklady na bydlení? Lidé pamatují.

Za byt 3+1 se platilo včetně energií 450 Kčs měsíčně. Tedy skutečně méně než 21% mzdy ženy z fabriky a pouhých 15% z průměrného platu v Československu. Přitom byla zdravotní péče a vzdělávání skutečně zdarma, byty se rozdávaly také zdarma od státu i podniků, doprava byla za hubičku a jídlo – i když možná nebylo levnější než dnes, bylo skutečně velmi kvalitní.

Jistě. Svět byl úplně jiný a veškeré benefity občanů byly podepřeny úplně jinými výsledky ekonomiky, která s tou současnou nemá společného vůbec nic. Tak, než si prohlédneme všechny fotografie z doby minulých, než se pousmějeme nad prázdnými regály, frontami před obchody a šedí měst a vesnic, uvědomme si, že realita je vždy kousek vedle …

Číst více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *